Zbiórka na Balatonie i ogień niepodległości

Do zastępów harcerzy wchodzących w skład POW. Magdeburg 08.11.1918r
.Rozkaz Komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej. „Żołnierze!. W dniu 10 listopada przybywam do Warszawy. Prusacy powoli wycofują się ze stolicy. Zadaniem oddziałów POW jest przejmowanie władzy zarówno wojskowej, jak i cywilnej na terenie całego kraju. Nasz wywiad zaobserwował wzmożone ruchy wojsk niemieckich na zachodzie i donosi że dowodzona przez gen. Joachima von Obersdorfa specjalna jednostka operacyjna „Angriffgruppe-Ost” zamierza 10 listopada o godzinie 17:25 przedostać się przez groblę na jeziorze, do Warszawy i wysadzić skład amunicji znajdujący się w Warszawskiej Cytadeli, pozbawiając przy tym amunicji siły polskie. Jeśli plan Niemców się powiedzie, nasi żołnierze zostaną pozbawieni amunicji, a stolica zostanie pozostawiona na pastwę Prusaków. Waszym zadaniem jest niedopuszczenie do Wdarcia się Niemców do Warszawy, przez wysadzenie grobli na jeziorze. Jest to jedyna droga, którą von Obersdorf i jego żołnierze mogą dostać się do miasta. Oprócz rozkazu przesyłam wam dane wywiadowcze POW w których zawarte są szczegółowe wytyczne co do wykonania tego zadania. Wszelkie rozkazy wykonać bezzwłocznie!”
Komendant Polskiej Organizacji Wojskowej.Józef Piłsudski. Tak rozpoczyna się główna gra zbiórki w przeddzień święta niepodległości. W grze harcerze musieli wykazać umiejętnościami strzeleckimi  , rzucali granatami do celu , rysowali szkic mapy oraz mierzyli wysokości i szerokości obiektów. Musieli wykazać się także wiedzą z zakresu walk o niepodległość Polski. Po zbiórce na Balatonie nad wodą odbyło się ognisko niepodległości na które przybyli także rodzice i harcerki . Razem było około 60 osób.
Ognisko rozpoczęto minutą ciszy pamięci poległych za ojczyznę , następnie odpalono ognisko od pochodni. Następnie w scenkach , piosenkach i  przedstawiono historię polski od upadku do odzyskania niepodległości. Pod koniec odśpiewano hymn Polski . Na koniec jeszcze konkurs patriotycznych okrzyków i budowa „Reduty Niepodległej”.