Akcja Rodacy- Bohaterom, Boże Narodzenie 2020

Akcja Rodacy- Bohaterom
(koordynator i pomysłodawca: stowarzyszeni Odra Niemen)
Jest to akcja, która organizujemy w naszym mieście i okolicach od kilku lat. Zbieramy paczki żywnościowe dla kombatantów, Polaków żyjących na Kresach. Potrzebują naszego wsparcia dla tego nasza pamięć o nich jest bardzo ważna.

Co roku z zebranymi paczkami, harcerze jadą na kresy by rozdać je wśród Polaków, kombatantów, odwiedzić ich, przeżyć wyjątkowe spotkania.
Byliśmy już na Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie.


Od początku istnienia zbiórki w naszym mieście, udawało nam się zebrać ponad 100 paczek. Paczki były zbierane w szkołach, w parafiach, wśród harcerzy, różnych organizacji prospołecznych, rodziców, znajomych, ludzi dobrej woli. Dziękujemy i prosimy o wsparcie także i w tym roku.
Zbieranie paczek jest ze względu na zaistniałą sytuację (covid-19), jest bardzo utrudnione. Stąd tym bardziej liczymy na zaangażowanie harcerzy, Państwa w tym roku.

Jak można pomóc?

Zbieramy paczki żywnościowe dla kombatantów. Listę produktów do wzorcowej paczki, znajdziecie Państwo poniżej. Można skompletować samodzielnie całą paczkę/i, można dostarczyć kilka produktów. Każde wsparcie się liczy.
Dodatkowo można pomóc Akcji nagłaśniając ją wśród rodziny znajomych, w mediach społecznościowych. Można także spróbować zorganizować zbiórkę w swojej parafii czy szkole.

…Więcej o akcji znajdziecie Państwo na stronie rodacybohaterom.pl

” W listopadzie 2009 roku w czasie uroczystości związanych z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości,  w małej miejscowości Iwieniec, na skraju Puszczy Nalibockiej, spotkaliśmy drobną kobietę, o ogromnym harcie, ducha Weronikę Sebastianowicz, szefową Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Jej prośba, aby wspomóc środowisko AK na Grodzieńszczyźnie rozpoczęło budowę wielkiej, patriotycznej rodziny pod hasłem RODACY-BOHATEROM. To dla tych dumnych ludzi, Kresowych Weteranów, Ich rodzin, dla polskich środowisk, które poznaliśmy dzięki kombatantom, jak również dla wszystkich bohaterów naszej wolności, realizujemy razem z przyjaciółmi z całej Polski i zagranicy wiele zadań.

Na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy wszyscy mobilizujemy siły, aby zebrać dary, napisać kartkę  z życzeniami, stworzyć PACZKĘ PAMIĘCI i bezpośrednio dostarczyć ją do bohaterów. Bo przyświeca nam zdanie kombatanta, obrońcy Grodna, Kazimierza Tumińskiego, którego zawsze odwiedzaliśmy, a który zmarł w październiku 2018 roku: “Nie zapominajcie o nas”.


Zmieniamy także formułę kartek z życzeniami. Chcielibyśmy, by nie były one kierowane z okazji Świąt Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy, lecz jako ogólne życzenia i wsparcie dla Polaków. W czasie pandemii co chwila następują zamknięcia i otwarcia granic. Istnieje możliwość, że dary zebrane przed świętami trafią do odbiorców np. dopiero w lutym, czy styczniu. Stąd nasza decyzja o zmianie tego najważniejszego elementu każdej paczki.

Zapraszam także na oficjalną stronę akcji Rodacy Bohaterom

Strona Głowna Akcji Rodacy Bohaterom

Dodaj komentarz